A sör minősége a víz minőségétől is függ
![]() |
Sörfőző berendezések és a tiszta ivóvíz |
A vízkeménység és a sör
A tiszta víz az alkoholkészítés legfontosabb alapanyaga. A pálinka, konyak és a sör élvezeti értékének meghatározó tényezője. Az ital ízét elsősorban a víz keménysége befolyásolja. A víz keménysége azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű só található benne, mely értelemszerűen az élvezeti értéket is befolyásolja.
A sörgyártásban elhasznált víz keménységi fokát °nk-ban, azaz német keménységi fokban mérjük:
- 0-5 °nk – nagyon lágy
- 5-9 °nk – lágy
- 9-13 °nk – közepesen kemény
- 13-19 – elég kemény
- 19-30 °nk – kemény
- 30 °nk felett nagyon kemény.
Mivel a víz keménységét kétféle só alkotja, beszélhetünk karbonátos és nem karbonátos keménységről. A sör fajtájától és komlótartalmától függ, hogy a különböző vízkeménység mennyire befolyásolja az elkészült ital ízét és minőségét.
Milyen vízből, milyen sör készíthető?
A Pilseni sörhöz például szigorúan lágy sörre van szükség, a müncheni klasszikus barna sör azonban közepesnél keményebb vízből is elkészíthető. A hagyományos sörfőző mesterek a vízminőséget nem tudták megváltoztatni, ezért az adott vízminőségű területen csak behatárolt technikával főzött söröket készíthetek. Manapság az ipari víztisztító berendezések segítségével bármilyen ivóvízminőség előállítható. A tiszta víz a lágy világos sörök legfontosabb alapanyaga.
Az ivóvíz minősége
Természetesen a vízkeménység mellett annak klór és baktériumtartalma is befolyásolja a sör minőségét, tehát lényegében az elkészült ital típusát. A házi vagy ipari sörfőzésnél is fontos lehet a helyi vízkezelés, tehát különféle adalékanyagok és szűrők segítségével eltávolítani a szennyezőanyagokat, majd a kívánt szintre lágyítani a vizet.
Az elkészült italok palackozásánál arra kell odafigyelni, hogy az edények tisztítása során olyan fertőtlenítő anyagot használjunk, melynek az esetleges maradékai nem befolyásolják a sör ízét.